Stanisław Tym w Kostrzynie
Stanisław Tym w programie kabaretowym ,,Mieszanka firmowa" - ECS ,,Kręgielnia" - 12 marca - godz. 19:.30.
Bilety - 25 zł - przedsprzedaż, 30 zł - w dniu imprezy Jeden z najwybitniejszych i najbardziej lubianych aktorów komediowych Stanisław Tym, wystąpi na scenie ECS ,,Kręgielnia" w swoim programie kabaretowym zatytułowanym ,,Mieszanka firmowa".
Któż nie zna filmów z jego udziałem, począwszy od kultowego ,,Rejsu", poprzez postać Ryszarda Ochódzkiego w ,,Misiu", ,,Rozmowach kontrolowanych" i ,,Rysiu". Aktor, scenarzysta, reżyser, satyryk czyli mówiąc krótko - człowiek renesansu.
Gustaw Holoubek powiedział o nim, że jest wysłannikiem Pana Boga. Krystyna Janda za nim szaleje. A Wojciech Młynarski chwali go za to, że od lat udowadnia, iż satyra może być jednocześnie mądra i śmieszna. Pod tymi opiniami podpisałaby się zapewne większość Polaków. A w Polsce nie ma człowieka, który nie znałby Stanisława Tyma. Bo on jak mało kto potrafi wyśmiać niedoskonałą rzeczywistość i sprawić, by oddychało się trochę lżej.
Spotkanie ze Stanisławem Tymem, to kolejna propozycja w ramach projektu Strefa Dobrej Muzyki, sponsorowanego przez Kostrzyńsko - Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
Aktor, reżyser, komediopisarz, scenarzysta, felietonista, autor skeczy (m. in. "Ucz się, Jasiu" czyli "wężykiem, wężykiem" kabaretu "Dudek"). Początkowo studiował na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej (1953-55). Relegowany z uczelni, przez kilkanaście miesięcy pracował jako robotnik w zakładach "22 Lipca" (d. Wedla). W latach 1956-57 podejmował kolejno studia: na Wydziale Przetwórstwa w SGGW, na wydziale rysunku i prac ręcznych studium nauczycielskiego w Warszawie i ponownie na Wydziale Chemii PW. Od 1956 był zatrudniony dorywczo jako szatniarz i bramkarz w klubie studenckim "Stodoła". W 1958 rozpoczął twórczość kabaretową w "Stodole", współpracował też z telewizją. W tymże roku został przyjęty na Wydział Aktorski warszawskiej PWST. Po przerwaniu studiów w 1960 związał się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), jako aktor, autor i reżyser skeczy. W następnych latach współpracował także z innymi warszawskimi kabaretami (m.in. z "Dudkiem" Edwarda Dziewońskiego). W sezonie 1963/64 pełnił funkcję dyrektora STS-u. Lata 70. zaowocowały ścisłą współpracą ze Stanisławem Bareją: Tym był współautorem scenariuszy i odtwórcą głównych ról w najsłynniejszych komediach Barei. W latach 1984-86 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego w Elblągu. Stały felietonista tygodnika "Wprost" (1991-99) i "Rzeczpospolitej" (od 2001).