Brak wpływu zmiany statusu przedsiębiorcy ze średniego na dużego, w toku realizacji inwestycji, na intensywność pomocy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej („DKIS”) wydał w ostatnim czasie, tj. 27 maja 2022 r., interesującą interpretację indywidualną, o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.199.2022.1.JKU. Interpretacja ta dotyczy wpływu (a w zasadzie jego braku) na intensywność pomocy, zmiany statusu przedsiębiorcy ze średniego na dużego, w toku realizacji inwestycji będącej podstawą udzielenia decyzji o wsparciu („DoW”) – tj. w sytuacji gdy podatnik poniósł już część kosztów kwalifikowanych inwestycji przed zmianą statusu oraz będzie dalej ponosił koszty kwalifikowane po tej zmianie.

DKIS uznał w interpretacji, że zmiana statusu przedsiębiorcy ze średniego na dużego nie ma wpływu na intensywność pomocy przysługującą podatnikowi. Zatem podatnikowi będzie przysługiwała podwyższona intensywność pomocy właściwa dla średnich przedsiębiorców, także dla kosztów kwalifikowanych poniesionych po zmianie statusu przedsiębiorcy na dużego.

Stan faktyczny interpretacji

Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych przedstawił stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, w którym wskazał m.in., że uzyskał w 2020 r. DoW dla nowej inwestycji. W momencie uzyskania DoW posiadał on status średniego przedsiębiorcy w rozumieniu Załącznika I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu („Rozporządzenie”). W związku z tym, korzystał on z podwyższonej o 10 punktów procentowych intensywności pomocy na podstawie DoW – właściwej dla średnich przedsiębiorców. Natomiast od 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca spełnia warunki do uznania go za dużego przedsiębiorcę w rozumieniu Rozporządzenia.

Ze względu na to, że nowa inwestycja jest w toku realizacji przez podatnika, nakłady inwestycyjne (wydatki kwalifikowane) zostały w części poniesione gdy podatnik miał status średniego przedsiębiorcy, a w części zostały bądź zostaną poniesione gdy podatnik miał już status dużego przedsiębiorcy.

W związku z tym, podatnik zadał pytanie czy prawidłowe jest jego stanowisko, że zmiana statusu podatnika ze średniego na dużego przedsiębiorcę w toku realizacji inwestycji na podstawie DoW nie wpływa na wskaźnik maksymalnej intensywności dopuszczalnej pomocy publicznej, a tym samym na wysokość przysługującego podatnikowi zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu realizacji nowej inwestycji.

Stanowisko DKIS

Organ interpretacyjny uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, tj. uznał, że zmiana statusu podatnika ze średniego na dużego przedsiębiorcę w toku realizacji inwestycji na podstawie DoW nie wpływa na wskaźnik maksymalnej intensywności dopuszczalnej pomocy publicznej, a tym samym na wysokość przysługującego podatnikowi zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu realizacji nowej inwestycji.

DKIS wskazał, że zgodnie z treścią art. 2 pkt 28 Rozporządzenia, data przyznania pomocy oznacza dzień, w którym beneficjent nabył prawo otrzymania pomocy zgodnie z obowiązującym krajowym systemem prawnym. Według DKIS, przysługująca intensywność pomocy na podstawie statusu przedsiębiorstwa powinna być ustalana na dzień wydania decyzji o wsparciu i powinna być niezmienna przez cały okres realizacji inwestycji. W dniu wydania decyzji o wsparciu, do dyspozycji przedsiębiorcy stawiana jest określona wartość (maksymalna) pomocy, z której przedsiębiorca może, lecz nie musi skorzystać, w całości lub w części. Zatem podatnikowi przysługuje podwyższona intensywność pomocy, właściwa dla średnich przedsiębiorców, na cały okres inwestycji.

Skutki praktyczne dla podmiotów posiadających decyzję o wsparciu

Omawianą interpretację należy ocenić pozytywnie. DKIS przedstawił w niej pozytywne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym przedsiębiorcy nie są niejako „karani” za swój rozwój związany m.in. z inwestycją – zwiększanie przychodów i zatrudnienia – poprzez zmniejszenie intensywności pomocy dla kosztów kwalifikowanych inwestycji ponoszonych po zmianie statusu na większego przedsiębiorcę.

Stanowisko takie wydaje się być także zbieżne z celami ustanowienia Polskiej Strefy Inwestycji. Skoro została ona ustanowiona m.in. w celu rozwoju przedsiębiorstw w Polsce, czy tworzenia nowych miejsc pracy, to zmiana statusu przedsiębiorcy na większego, w wyniku rozwoju związanego m.in. z przeprowadzoną inwestycją na podstawie DoW, nie powinna skutkować zmniejszeniem zakresu pomocy publicznej mu udzielanej.

Stanowisko DKIS jest więc pozytywne i jest ono szczególnie istotne dla podmiotów posiadających status średniego, małego lub mikro przedsiębiorcy. Nie muszą one w takim razie obawiać się, że w wyniku swojego rozwoju utracą prawo do podwyższonej intensywności pomocy, a planując inwestycję mogą precyzyjnie ustalić maksymalną kwotę pomocy jaka będzie im przysługiwać na podstawie DoW.

Kontakt:

Dorota Wolna
PwC | Director
Mobile: +48 502 184 054
Email: dorota.wolna@pwc.com

Agnieszka Szymczyk
PwC | Manager
Mobile: +48 519 507 663
Email: agnieszka.szymczyk@pwc.com

Sebastian Galant
PwC  | Senior Consultant
Mobile: + 48 519 504 103
Email: sebastian.galant@pwc.com