Z wizytą w kraju dojrzewającego wina
Albania jest krajem mało znanym w Polsce. Niewiele wiedzieliśmy o Albanii zamkniętej w reżimie Hodży, ponad to, że naród albański został całkowicie odizolowany od świata zewnętrznego przez swojego „najwyższego przywódcę". Słynne też były (i są nadal) niezliczone bunkry, wielkie, mogące pomieścić kilka tysięcy osób, jak i te maleńkie, dla 2-3 osób, budowane przez miejscową ludność praktycznie wszędzie, z obawy przed... no właśnie, przed kim, bądź przed czym? Dziś na to pytanie nie potrafi w Albanii odpowiedzieć praktycznie nikt. Nikt też nie chce pamiętać reżimu Hodży. Wystarczy tylko wspomnieć, że w ciągu 40 lat „panowania" władza ludowa zamordowała ponad 1 mln ludności przy populacji liczącej obecnie ok. 3,5 mln.
Niezmiennie jednak warto tam być i warto inwestować.
W dniach 7-8 czerwca 2010 Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Rzymie we współpracy z ambasadą RP w Tiranie zorganizował misję gospodarczą przedsiębiorców polskich do Tirany. Polskiej delegacji rządowej przewodniczył Rafał Baniak, wiceminister gospodarki. Wraz z nim przyjechali polscy przedsiębiorcy, w tym firmy z województwa lubuskiego. Nasze władze samorządowe reprezentował Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Maciej Nowicki. Wsparciem dla przedsiębiorców i samorządu byli przedstawiciele Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Izabela Fechner i Andrzej Kail. Po stronie albańskiej udział w spotkaniu wzięli minister i wiceminister gospodarki, wiceministrowie infrastruktury, ochrony środowiska i energetyki oraz liczni lokalni przedsiębiorcy zrzeszeni w izbach gospodarczych, jak również przedstawiciele samorządów lokalnych.
Celem misji było zbliżenie gospodarcze obu krajów. Dotychczasowa wymiana handlowa między naszymi krajami jest nader skromna. Obroty wynoszą niewiele ponad 1 mln € rocznie, co jest porównywalne z wymianą handlową pomiędzy dwoma średniej wielkości firmami z krajów UE. Z uwagi na fakt, że na każdym kroku widać w Albanii obecność Włochów, Greków i Austriaków prowadzących szeroko zakrojone inwestycje, warto, aby również polskie firmy nie przegapiły okazji i zaistniały na tym niezwykle dynamicznym rynku. O tym, że warto robić interesy w Albanii przekonywali Polacy działający od kilku lat na tamtejszym rynku.
Podczas dwudniowej konferencji delegacja polska miała okazję zapoznać się z obecną sytuacją polityczną i gospodarczą Albanii. Od roku 1991 Jest to państwo w pełni demokratyczne, o stabilnej systemie politycznym i gospodarczym. Kraj ten jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, WTO oraz jest jednym z założycieli Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Albania jest również kandydatem do Unii Europejskiej, do której oficjalny akces zgłosiła 28 kwietnia 2009 roku.
Gospodarka Albanii rozwijała się w latach 2000-2007 w tempie 6÷7%, przy przeważającym udziale inwestycji zagranicznych. Kryzys światowy dotknął również Albanię - napływ inwestycji zagranicznych uległ wyraźnemu osłabieniu, co poskutkowało obniżeniem wzrostu do 3% w roku 2009, co i tak stawia Albanię obok Polski w gronie nielicznych zielonych wysp na tle czerwonej mapy Europy.
Podczas spotkania z burmistrzami miast Szkodra i adriatyckiego portu Durres delegacja z Lubuskiego mogła się przekonać o gotowości Albańczyków do podjęcia współpracy gospodarczej z naszym regionem, w szczególności w zakresie budownictwa mieszkaniowego, rozwoju infrastruktury komunalnej i turystycznego zagospodarowania wybrzeża morskiego.
Zachęcamy Państwa do kontaktów handlowych z Albanią. Jest to kraj budowany w chwili obecnej praktycznie od zera. Jak okiem sięgnąć wszędzie powstają nowe domy, nowe inwestycje. Skorzystajcie Państwo z tej niepowtarzalnej okazji. Warto.
Izabela Fechner
Na podstawie www.wikipedia.pl; www.infopolonia.pl, materiałów własnych