Spotkanie Noworoczne

W czwartkowy wieczór, 4 lutego 2016, w Europejskim Centrum Wspierania Biznesu odbyło się piąte noworoczne spotkanie władz miasta i Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z kostrzyńskimi przedsiębiorcami oraz mieszkańcami. W spotkaniu uczestniczyli także Senator Rzeczpospolitej Władysław Komarnicki i Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz. Wśród gości byli także Dyrektor Euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydłak, Starosta Powiatu Gorzowskiego Małgorzata Domagała oraz Burmistrzowie Witnicy Dariusz Jaworski, Rzepina Sławomir Dudzisz i Słubic Tomasz Ciszewicz.

Niemieckich sąsiadów reprezentowali: burmistrz partnerskiego miasta Peitz Jörg Schröder wraz se swoim zastępcą oraz burmistrz Miasta Sellow i Jörg Schröder. Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną reprezentowali prezes Roman Dziduch wraz ze swoimi współpracownikami.

Przedstawicielami Kostrzyna byli - burmistrz Andrzej Kunt wraz z najważniejszymi urzędnikami oraz Przewodniczący Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą Marek Tatarewicz z grupą radnych. Noworoczne spotkanie z przedsiębiorcami miało głównie charakter podsumowujący i skoncentrowało się na 2015 roku.

Uroczystości rozpoczął Burmistrz Andrzej Kunt, którego przemowa skoncentrowała się na podsumowaniu zeszłego roku w Kostrzynie nad Odrą.

Wyraził podziękowania kostrzyńskim przedsiębiorcom za wspólne zaangażowanie w rozwój Kostrzyna nad Odrą. Prócz szerokiego podsumowania wydarzeń i osiągnięć roku 2015, burmistrz przedstawił priorytety władz miasta. Pierwszym z nich to przygotowanie Kostrzyna nad Odrą do walki o unijne fundusze. Na dziś urzędnicy miejscy przygotowali lub kończą kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych. Jest to o tyle ważne, że nie możemy liczyć na następne tak duże wsparcie rozwoju z pieniędzy Unii Europejskiej. Kolejnym, stałym już, elementem wystąpienia włodarza naszego miasta było sprawozdanie z frontu walki o budowę „dużej obwodnicy” i nowego mostu kołowego na Odrze.

Po Burmistrzu głos zabrał Wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Roman Dziduch, który złożył serdeczne życzenia noworoczne. Sporo czasu poświęcił na wspomnienia związane z początkiem działalności strefy. Następnie mikrofon przekazał Andrzejowi Kailowi. Na wstępie Dyrektor Marketingu K-SSSE S.A. wyraził swoją wdzięczność za liczne przybycie gości i złożył wszystkim życzenia sukcesów w 2016 roku.

Gorąco podziękował samorządowcom i inwestorom za znakomitą współpracę, dzięki której Strefa mogła osiągnąć znaczące sukcesy. Następnie przedstawił prezentację podsumowującą kolejny rok wytężonej pracy Strefy. W tej chwili prowadzimy kilka poważnych projektów, w tym też związane z Kostrzynem- powiedział Andrzej Kail. Następnie wystąpił Senator Rzeczpospolitej Władysław Komarnicki, który prócz życzeń, podzielił się garścią wspomnień związanych z ciekawymi początkami Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i pierwszymi inwestycjami w niej przeprowadzonymi. Warto nadmienić że, firma Władysława Komarnickiego zbudowała wiele firm działających w naszej Strefie. Nie zabrakło także wielu ciepłych słów pod adresem mieszkańców Kostrzyna którzy swoją codzienną pracą tworzą wielki sukces Kostrzyna nad Odrą.

Po senatorze zabrał głos Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz, który prócz wielu komplementów podzielił się refleksją o wielkim skoku gospodarczym i cywilizacyjnym jakiego dokonało miasto  Kostrzyn nad Odrą i całe nasze województwo a wszystko to przy wielkim wkładzie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Strefa.

Przedstawiciele niemieckich miast partnerskich podziękowali za doskonałą współpracę i wyrazili chęć zaangażowania się w kolejne inwestycje transgraniczne. Nie zabrakło także wyrazów uznania, przeplatanych nutką zazdrości, dla sukcesów gospodarczych Strefy i całego naszego miasta.

Obaj goście zza Odry wypowiedzieli wiele zachwytów na temat fenomenalnego w ich oczach Przystanku Woodstock. Z rąk niemieckich gości Burmistrz Andrzej Kunt otrzymał regionalne podarunki. W tej części spotkania wszyscy stali się światkami doniosłego wydarzenia. Burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt został odznaczony przez burmistrza Peitz Jörga Schrödera najwyższym odznaczeniem jakiego udziela to niemieckie miasto.

Z uwagi na tą uroczystość do Kostrzyna przybyła Księga Pamiątkowa Miasta Peitz, w której to świeżo uhonorowany burmistrz Kunt złożył stosowny wpis. Należy dodać iż, Księga ta niezwykle rzadko opuszcza mury magistratu w Peitz.

W tym roku, już po raz trzeci, wręczono wyróżnienia dla przedsiębiorców za szczególnie wsparcie społeczności Kostrzyna nad Odrą, tak na niwie społecznej, kulturalnej i sportowej. W tym roku statuetki aniołów otrzymały następujące firm i instytucji: Kostrzyńsko Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., ICT Poland Sp. z o.o., Teleskop Sp. z o.o., Montel Sp. z o.o., Henschel Engineering Automotive Sp. z o.o., Brinkhaus Polska Sp. z o.o., Hanke Tissue Sp. z o.o., Arctic Paper Kostrzyn S.A., Wendre Poland Sp. z o.o., Olsa Poland Sp. z o.o, Montax Sp. z o.o., Taconic Sp. z o.o., InterMarche, BricoMarche, Drewform, Filus-Metal, Miejskie Zakłady Komunalne  Sp. z o.o. Bank GBS w Barlinku, MultiBor, Benimet, Dominik Polska, Polchar, Bank BGŻ Paribas, IKAA Suchomel, AMA Wawrzyniak, Pavlus, Pro Geo Szczecin, Metalsystem, AVIKOR, PHU BOB, SPRINT OIL, Restauracja Hej, Agreco Service, RAVEN, Sklep MEDIA-ELEKTRO, Firma przewozowa Mieczysław Paszkiewicz, Enea SA Gorzów, Szkoła Języków Obcych The Best, Fundacja COGITAVI, Komisariat Policji w Kostrzynie nad Odrą, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Sklep Motoryzacyjny WOŹNIAK i Nadleśnictwo Dębno.

Zakończenie trzeciego noworocznego spotkania miało jak zawsze artystyczną nutę. Na deskach „Kręgielni” dała klimatyczny polsko-ukraiński koncert wokalistka Lesja. Lesja – rodowita Lwowianka, wokalistka, skrzypaczka, pedagog, działaczka społeczna, twórczyni autorskich projektów muzycznych. Laureatka najważniejszego festiwalu folkowego w Polsce „Nowa Tradycja” organizowanego przez Polskie Radio „Dwójka” (2013 – II Nagroda). Nagrodzona tytułem: Najlepszej Wokalistki na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej “Mikołajki Folkowe” w Lublinie. W roku 2010 stworzyła zespół Lesja i Muzyky. Rok później zmieniła nazwę na „Lesja Folk”. Obecnie głównym punktem odniesienia i inspiracji tej dojrzałej artystki pozostaje autorski projekt „Incognito”. To w nim ukazuje piękno kobiecej ukraińskiej poezji w połączeniu z jazową harmonią, subtelną improwizacją oraz nowoczesnym brzmieniem. Incognito, to także poszukiwanie nowego języka muzycznego, gdzie zaskakują nas przede wszystkim autorskie, odważne i niepowtarzalne aranżacje. Kobiecy zmysł miesza się z obecnymi rytmami bossa novy, swingu oraz samby. Jazzowa harmonia, subtelna improwizacja i przede wszystkim ukraińskie słowo przenosi nas w światy muzycznej awangardy. Ta osobista propozycja Lesji została doceniona w roku 2013 przez Marka Niedźwieckiego z radiowej „Trójki”. Pod koniec roku 2014 "Incognito" ukazało się na krążku.