AKTUALNOŚCI
Kamień węgielny pod inwestycją giganta e-handlu

Zbudują wielkie centrum logistyczne i stworzą około tysiąca miejsc pracy. Wielkie hale niemieckiego giganta handlu internetowego - firmy Zalando – mają być gotowe już w przyszłym roku. Nie może więc dziwić, że prace budowlane w Gardnie pod Gryfinem trwają od kilku miesięcy. Teraz nadarzyła się okazja by wmurować kamień węgielny, m.in. z pomocą marszałka Olgierda Geblewicza.

- Zalando, to kolejny inwestor z sektora e-commerce na Pomorzu Zachodnim, które w naszym regionie rozwija się bardzo dynamicznie. Widać to po coraz liczniejszych centrach logistycznych, które wyrastają chociażby przy drogach wjazdowych do miast. To efekt starań o włączenie regionu do sieci transeuropejskich korytarzy transportowych. - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zalando wybrało lokalizację tuż przy drodze S3 co stanowi olbrzymi atut zarówno pod względem handlowym, jak i spore ułatwienie dla przyszłych pracowników. Inwestor zapowiada stworzenie około tysiąca miejsc pracy. To wskazuje, że sytuacja na rynku pracy poprawi się nie tylko w powiecie Gryfińskim, ale również w Pyrzyckim i Myśliborskim, a także w stolicy regionu - Szczecinie.

Hala Zalando w Gardnie ma mieć ok. 130 tys. m2 powierzchni i powstaje w systemie BTS – build to suit – czyli jest budowana pod konkretne zamówienie. Za inwestycji odpowiada światowej renomy deweloper – australijska firma Goodman. Firma Zalando deklaruje, że jej adresy internetowe są otwierane ponad 160 milionów razy każdego miesiąca. Liczba aktywnych klientów ma się zbliżać do 20 milionów użytkowników internetu, czy to za pomocą tradycyjnych komputerów, czy urządzeń mobilnych. Prace nad projektem trwały od blisko roku. Z inwestorem i deweloperem współpracowało Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zalando to kolejny inwestor z sektora e-commerce, który wybrał Pomorze Zachodnie. W Kołbaskowie powstaje z kolei centrum logistyczne amerykańskiego giganta - firmy Amazon. Wcześniej, na zachodniopomorskie postawiły m.in. Stylepit (odzież), Price Holding AB (największy szwedzki operator sprzedaży internetowej wyposażenia i odzieży motocyklowej), a także przewoźnicy logistyczni Prime Cargo Poland i  Fiege.